tr_tnav tl_tnav
کد خبر: ۲۹۲۷
تاریخ انتشار: ۰۱ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۵
معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، پشتیبانی از بخش تولید را وظیفه همه ارکان حاکمیت دانست و گفت: بر این اساس، توسعه سرمایه‌گذاری اولویت وزارت صمت در سال ۱۴۰۰ است.

همای پرس؛

به نقل از اقتصادنیوز  سعید زرندی در برنامه «تیتر امشب» با تاکید بر اینکه پشتیبانی از بخش تولید، وظیفه همه ارکان حاکمیت است، گفت: تحقق پشتیبانی که در شعار امسال بر آن تاکید شده، نیازمند همکاری وورودهمه ارکان حاکمیت است.

حوزه تولید نیازمندمشارکت مردم

معاون طرح و برنامه وزارتصمت، رسیدن به اهداف تعیین شده در حوزه تولید را نیازمندمشارکتمردم اعلام کرد و افزود: باید بتوانیم از ظرفیت مردم و بخش خصوصی در حوزه تولید استفاده کنیم؛ در سال ۹۹ تا حدی این کار توسط وزارتصمتانجام شد و در بخش صنعت، علی‌رغم همه چالش‌ها و نبود یک ساختار مدون، به تشکل‌ها و بخش خصوصی اعتماد کردیم و اقداماتی را در این زمینه انجام دادیم که امیدواریم در سال ۱۴۰۰ بتوانیم با نهادینه کردن این نگاه و اعتماد به بخش خصوصی در همه دستگاه‌ها، به بخش تولید کمک کنیم.

ضرورت ایجاد جذابیت در حوزه تولید

زرندیایجاد جذابیت در حوزه تولید را یکی دیگر از عوامل مهم در رونق بخش تولید اعلام کرد و افزود: تولید درکشوریرشدمی‌کند که دارای جذابیت باشد و برای این کار، مجلس شورای اسلامی می‌تواند کمک زیادی انجام دهد.

طبق توضیحات معاون طرح و برنامه وزارتصمت، باید شرایط به گونه‌ای باشد کهسرمایه‌گذاربین بازارهای موازی مانند ارز، طلا،مسکنو تولید، به سمت سرمایه‌گذاری در بخش تولید روی آورد و این نیازمند ایجاد جذابیت در بخش تولید است.

استفاده از ابزار مالیات در کنترل بازارهای موازی تولید

وی ادامه داد: برای این کار نیازمند کنترل بازارهای موازی و استفاده درست از ابزار مالیات هستیم و باید اقتصاد کلان را به سمتی ببریم که سرمایه‌گذاری در بخش تولید انجام شود.

طبق گفته‌های زرندی، ایجاد جذابیت در بخش تولیدمنوط بههمکاری و هماهنگی بین همه ارکان و دستگاه‌های حاکمیتی است.

حوزه تولید نیازمند پشتیبانی همه دستگاه‌ها

وی در بخش دیگر گفتگو با بیان اینکه بخش تولید تنها مربوط به وزارتصمت، جهاد کشاورزی و یا راه و شهرسازی نیست، تصریح کرد: وزارتصمتتنها یک حلقه از زنجیره تولید است و موضوع پشتیبانی که در فرمایشاتمقام معظم رهبریو در شعار سال بر آن تاکید شده است باید از طرف همه دستگاه‌ها مورد توجه قرار بگیرد و لازم است همه بخش‌ها، به طور شفاف برنامه‌هایشان را برای این موضوع مطرح کنند.

زرندی در ادامه بر همکاری مجلس و قوانین حمایتیتاکید کردو گفت: وزارتصمتاقدامات زیادی در راستای حمایت از تولید در سنوات گذشته انجام داده است؛ در سال گذشته به دنبال اصلاح ساختار مالی شرکت‌های تولیدی، بیش از ۲۰۰ شرکت وارد مرحله پذیرشبورسشدند وتعدادزیادی اوراق بدهی برای این شرکت‌ها منتشر شد.

معرفی طرح‌های نیمه‌تمام برای سرمایه‌گذاری جدید

معاون طرح و برنامه وزارتصمتبا اشاره به مشکلات متعددی که در بخش تولید وجود داشت، رشد بخش تولید را خوب توصیف کرد و اظهار داشت: در سال گذشته بیش از هزار و ۴۶۰ واحد تولیدی راکد به چرخه تولید برگشت، در کنار آن شناسایی ظرفیت‌های خالی سرمایه‌گذاری و معرفی طرح‌های نیمه‌تمام برای سرمایه‌گذاری جدید، شناسایی ۱۳ هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی تعطیل از جمله اقدامات وزارتصمتبرای رونق تولید کشور بوده است.

اجرای طرح آزادسازی معادن حبس شده در آینده نزدیک

زرندی در ادامه به طرح‌های مختلف وزارتصمتبرای رشد تولید در بخش معدن اشاره کرد و گفت: یکی از مهم‌ترین برنامه‌های وزارتخانه مربوط به آزادسازی معادن محبوس شده است که به زودی اجرا خواهد شد.

۱۸ دستگاه مرتبط به حوزه تولید وجود دارد

وی در ادامه با یادآوری اینکه ۱۸ دستگاه با بخش تولید در ارتباط هستند و وزارتصمتتنها متولی فرآیند راه‌اندازی کار تولید است، تصریح کرد:بر اساسبخشنامه‌ها و قوانین موجود، دستگاه‌های متعدد در مراحل مختلفورود می‌کنندو خوشبختانه با پیگیری وزارتصمتبخشنامه‌ای از سوی رئیس جمهور در بهمن ماه سال گذشته صادر شد کهبر اساسآن،تولید کنندهقبل از شروع کار و تنهایکباربه همه دستگاه‌های مربوطه تعهدات لازم را می‌دهد.

توسعه سرمایه‌گذاری اولویت وزارت صمت در۱۴۰۰

زرندی در پایان اولویت اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت را در سال ۱۴۰۰، توسعه سرمایه‌گذاری و تلاش برای حذف مقرراتزایدعنوان کرد و افزود: موضوعی که در بیانات ارزشمندمقام معظم رهبرینیز به آن اشاره شده، موضوع مشوق‌های سرمایه‌گذاری است که در این زمینه وزارتصمت، با دعوت از ۱۰۰ شرکت برتر و بزرگ کشور کار جدی را آغاز کرده است.

نام:
ایمیل:
* نظر: