tr_tnav tl_tnav
کد خبر: ۳۱۲۶
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۴۰۰ - ۰۲:۵۳
علیرضا مهلی

علیرضا مهلی مدیر گروه جهادی جهادگران نور افزود:مدیریت جهادی، یک سبک مدیریتی برگرفته از مدیریت اسلامی است که همه اصول، مبانی و مؤلفه های آن با مبانی، اصول و مدیریت اسلامی منطبق است و وجه ممیزە آن با مدیریت اسلامی، برجسته بودن روحیه مبارزه گری، ایثار و از خودگذشتگی و در نهایت ذوب اراده انسان در اراده الهی است.

مدیریت جهادی، یک سبک مدیریتی برگرفته از مدیریت اسلامی است که همه اصول، مبانی و مؤلفه های آن با مبانی، اصول و مدیریت اسلامی منطبق است و وجه ممیزە آن با مدیریت اسلامی، برجسته بودن روحیه مبارزه گری، ایثار و از خودگذشتگی و در نهایت ذوب اراده انسان در اراده الهی است.

انقلاب اسلامی و مدیریت جهادی، بر اساس گفتمان رهبر معظم انقلاب فرآيند تحقّق هدف هاى اسلامى در پنج گام مهندسی شده است. این مراحل یا اهداف عبارتند از: انقلاب اسلامی، نظام اسلامی، دولت اسلامی، کشور اسلامی و دنیای اسلامی یا تمدن نوین اسلامی.

فرهنگ جهادی بر سه عنصر کلی و اساسی استوار است که بدون این عناصر شاکله وجودی آن از میان می رود.

اول؛ عشق به ارزش های مقدس اسلام ناب محمدی اسلامی که به زعم امام راحل غرب و در راس آن آمریکای جهانخوار و شرق در راس آن شوروی جنایتکار را به خاک مذلت خواهد نشاند. (که خوشبختانه شوروی سابق چنین شد و آمریکا نیز چنین خواهد شد).

اسلامی که پرچمداران آن پابرهنگان و مظلومان و مستضعفان جهانند و دشمنان آن ملحدان و کافران و سرمایه داران و پول پرستان هستند. اسلامی که طرفداران واقعی آن همیشه قدرتمندان بازیگر و مقدس نمایان بی هنرند.

در فرهنگ جهادی اسلام راستین اسلام ناب محمدی است و به لحاظ همین ویژگی است که حضرت امام خطاب به حاملان این فرهنگ می فرماید: «فرزندان عزیز جهادی ام ! به تنها چیزی که باید فکر کنید به استواری پایه های اسلام ناب محمدی صلی الله علیه و آله و سلم است.»

دوم؛ عشق به امام و ولایت در تار و پود فرهنگ جهادی اطاعت از امام و ولایت موج می زند و چنان شور و نشاطی در وجود جهاد گران ایجاد می کند که چون رایحه دل انگیز جنه الماوی شیفتگانش را مجذوب خود می نماید به طوری که با هر فرمان او سر از پا نشناخته و چون پیروان موسای کلیم به هر بحر و بر پرخطری پا می نهند. از سازندگی روستاها و سنگر سازی دفاع مقدس و بازسازی مناطق جنگ زده گرفته تا مناطق سیل زده زلزله زده و محروم و اقصی نقاط دور افتاده عرصه گام های مستحکم و سازنده آنان است.

به راستی که تعبیر دل نشین "از تو به یک اشاره از ما بسر دویدن” مصداق بارز چنین فرهنگی است. چنانکه رهبر معظم انقلاب نیز بر این نکته تصریح فرموده اند که جهادگران عاشق امامند و رگ جانشان به امام وصل است.

به همین علت بود که حضرت امام از همان ابتدا نماینده ای از سوی خود در میان جهادگران تعیین کردند که نقش اساسی در برقراری ارتباط متقابل و استحکام و استقرار فرهنگ جهادی ایفا نموده است.

سوم؛ عشق به خدمتگزاری خالصانه بدون شک شیفتگی به اسلام ناب و ولایت بستر ساز عشق دیگری است که همان خدمتگزاری به مردم است. چرا که در فرهنگ جهاد کار نه فقط یک وظیفه صرف اداری بلکه امری مقدس و عبادی شمرده می شود.

در حقیقت فلسفه اجرایی همه سیاست ها، طرح ها، برنامه ها و پروژه های سازمانی در فرهنگ جهاد خدمت خالصانه و صادقانه به مردم خصوصا محرومان و مستمندان اس. به همین سبب در فرهنگ جهاد خدمت خالصانه به بندگان خدا و رفع مشکلات و مصائب آنان و تامین نیازهای اساسی شان عبادت محسوب می گردد.

سبک مدیریت جهادی با ویژگی ‌هایی نظیر:

مبتنی بر تفکر اسلام ناب و تلاش برای گسترش ارزش های دینی

محصول و مولود انقلاب اسلامی

تکلیف گرایی معطوف به نتیجه

عقلانیت و درایت محور توأم با اخلاق و معنویت

دانش پایه همراه با تعهد و برخورداری از نیروی انسانی متعهد، متخصص و با انگیزه

آرمان گرای واقع بینانه

ایثار و اخلاص و تقید به اخلاق اسلامی در فعالیت های سازمانی

باور عمیق به توانایی فردی، گروهی و ملی و اعتماد به جونان و برقراری ارتباط سالم و سازنده میان مردمی و مسئولین جهادی

کار و تلاش بی فقه با نیت الهی مبتنی بر علم و درایت و قرار دادن رضای حق در انجام کارها،

تلقی عبادت از کار

استفاده از همه ظرفیت ها و راه های میان بر برای رسیدن به هدف

روحیه مبارزه با فقر و عشق به محرومان

بدنه اصلی اکثر گروه های جهادی کشور را جوانان تشکیل می دهند و این روحیه انسان دوستی، مهربانی و فداکاری را جوانان ما مدیون رزمندگان و شهدای هشت سال دفاع مقدس، شهدای مدافع حرم و بزرگانی همچون شهید محمد جهان آراها، شهید علی هاشمی ها و شهید سلیمانی ها هستند.

علیرضا مهلی

پژوهشگر، فعال اجتماعی و مدیر گروه جهادی جهادگران نور

نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar tl_sar
آخرین اخبار