tr_tnav tl_tnav
کد خبر: ۲۷۱۹
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۸
نظر جلیلی درباره فهرست مطلوب انتخاباتی؛
حضور مردم در تشییع حاج قاسم خرج موشک انتقام بود، حضور هر نفر آن‌ها در راهپیمایی هم یک موشک در قلب مستکبران بود. هر رای مردم در انتخابات هم مثل یک موشک بر پایگاه دشمن است، اما مسئله این است که چه زمانی این رای‌ها «نقطه‌زن» می‌شوند؟

هماپرس؛

حضور مردم در تشییع حاج قاسم خرج موشک انتقام بود، حضور هر نفر آن‌ها در راهپیمایی هم یک موشک در قلب مستکبران بود. هر رای مردم در انتخابات هم مثل یک موشک بر پایگاه دشمن است، اما مسئله این است که چه زمانی این رای‌ها «نقطه‌زن» می‌شوند؟ رأی_نقطه_زن نماینده‌ای را به مجلس می‌فرستد که می‌تواند تحریم دشمن را بی‌اثر کند.

به نقل از بولتن نیوز، رقم زدن چنین صحنه‌ای در انتخابات در گرو کار جبهه‌ای‌ست و کار جبهه‌ای ملازم با تقسیم کار است. باید #همه_با_هم به صحنه بیایند و هر کسی در حد وسع و توانش در مسیر رسیدن به شناخت مشترک از مسائل و راه‌حل‌ها و مطالبه آن از نماینده‌ها بکوشد. این حضور البته نباید مقطعی باشد و فردای انتخابات فروبنشیند، بلکه باید بین دو انتخابات هم #همه_با_هم_همیشه در صحنه باشند و جامعه را در این مسیر رسیدن به درک مشترک از مسائل و راه‌حل‌ها سوق دهند.

برای مثال سالیانه نماینده‌ها برای ۴۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه تصمیم می‌گیرند و در چهار سال برای ۱۶۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه کشور تصمیم می‌گیرند. باید مطالبه کرد هر نماینده برای این حجم از منابع ملت چه برنامه‌ای دارند و چگونه می‌خواهند درباره ان تصمیم بگیرند.

تازه این بودجه تنها ۳۰ درصد بودجه دولت است و ۷۰ درصد آن مربوط به شرکت‌های دولتی است که اصلا در مجلس بحث نمی‌شود. شرکت‌هایی که به گفته دیوان محاسبات ۱۹۷ تای آن‌ها ۵۳ هزار میلیارد تومان فقط زیان‌ده هستند! برای این‌ها -اقای نماینده- چه برنامه‌ای دارید؟ برای اصلاح این وضع و برای نظارت بر آن‌ها چه کار می‌خواهید بکنید؟ چرا مجلس به ۷۰ درصد از بودجه که در اختیار شرکت‌های دولتی‌ست وارد نمی‌شود؟ نمایندگانی که به مجلس می‌فرستیم باید اصلاح و نظارت بر آن‌ها را پیگیری کنند.

عدالت موضوعی در کنار موضوعات دیگر نیست، عدالت حاکم بر همه مسائل است؛ نامزدها باید پاسخ دهند چه برنامه روشنی دربرابر این مسائل مهم و این حجم از منابعی که یک ریال دو ریال هم نیستند چه حرفی دارند و در هر کدام از این مسائل مهم چگونه می‌خواهند عدالت را حاکم کنند؟

رسیدن به مسائل مشترک، گام اول در مسیر وحدت است. اقناع و اجماع بر راه حل ها گام دوم در این مسیر است و فهرست مشترک گامی بعد از این دو است. باید بر روی روشن کردن مسائل و تبیین راه حل ها برای رسیدن به یک #فهم_مشترک در مسئله و #طرح_مشترک در راه حل توان صرف کرد. در صورتی که الان این توییت می‌زند، آن جواب می‌دهد و بحث‌هایی پشیزی ارزش ندارد؛ چرا توان کشور و نیروها و مردم سر این #دردهای_زرد گرفته میشود و از دردهای مردم باز می ماند؟

حل مشکلات فقط با #فهم_مشترک در مسئله یا #طرح_مشترک در راه حل و یا رسیدن به #فهرست_مشترک تمام نمی‌شود و نباید بعد از انتخابات با هر نتیجه‌ای حتی رای‌اوری نامزدهای مدنظر گمان کرد تمام شد و رفت تا انتخابات بعدی! باید به رأی‌اورده‌ها کمک کرد. نمایندگان در دوره نمایندگی بیشتر به حضور و پشتیبانی مردم نیاز دارند تا دوران نامزدی برای جلب رأی. گاهی فهم مشترک از مسائل و طرح مشترک برای پاسخ وجود دارد، اما #تعارض_منافع باعث می‌شود برخی که منافع خود را در خطر می‌بینند حتی با آگاهی از مسائل و راه‌حل‌ها دربرابر آن‌ها مقاومت کنند. از همین روست که می‌گوییم حضور پشتوانه مردمی برای بعد از انتخابات برای نظارت و مطالبه مهم‌تر است

نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar tl_sar
آخرین اخبار