tr_tnav tl_tnav
کد خبر: ۲۶۵۸
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۸
ساعت ۱:۲۰ بامداد امروز چهارشنبه ۱۸ دی ده‌ها فروند موشک نیروی هوافضای سپاه در عملیات شهید قاسم سلیمانی که با رمز مقدس «یا زهرا (س)» انجام شد، پایگاه نظامی‌ها آمریکایی‌ها در ۱۶۰ کیلومتری بغداد به نام «عین‌الاسد» را مورد اصابت قرار دادند.

هماپرس؛

به نقل از خبرگزاری میزان، ساعت ۱:۲۰ بامداد امروز چهارشنبه ۱۸ دی ده‌ها فروند موشک نیروی هوافضای سپاه در عملیات شهید قاسم سلیمانی که با رمز مقدس «یا زهرا (س)» انجام شد، پایگاه نظامی‌ها آمریکایی‌ها در ۱۶۰ کیلومتری بغداد به نام «عین‌الاسد» را مورد اصابت قرار دادند.

این اقدام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پاسخ به اقدام تروریستی و جنایتکارانه آمریکا در به شهادت رساندن سردار سپهبد شهیدحاج قاسم سلیمانیو همرزمانش در بامداد روز سیزدهم دی انجام شد. به عبارت دیگر، جمهوری اسلامی ایران که بلافاصله بعد شهادت حاج قاسم سلیمانی وعده انتقام را داده بود، دقیقا به فاصله ۱۲۰ ساعت یعنی ۵ شبانه روز، انتقامِ سخت خود را عملیاتی کرد.

به نظر می‌رسد این بار هم موشک قیام با بلند شدن از زمین ایران پایگاه آمریکایی عین الاسد آمریکا را مورد اصابت قرار داده است. در این گزارش ویژگی‌ها و مشخصات کامل این موشک صددرصد بومی کشورمان را بررسی می‌کنیم.

مرداد ماه سال ۸۹ بود که برای اولین بار جدیدترین موشک بالستیک میان برد ایرانی با نام «قیام» باموفقیت تست و شلیک شد. این موشک بالستیک ایرانی شبیه موشک شهاب است.

این موشک قابلیت رادار گریزی و عدم رهگیری بیشتری نسبت به شهاب دارد چرا که بر خلاف انواع دیگر موشک‌های شهاب، این موشک فاقد باله است.

قیام از جدیدترین موشک‌های ایرانی است که دارای ویژگی‌های فنی جدید و قدرت تاکتیکی منحصر به فردی است که باید آن را آخرین نمونه ساخته و معرفی شده از موشک‌های بالستیک سوخت مایع ایرانی دانست.

کارشناسان نظامی «قیام» را دروازه ورود ایران به عرصه جدید ساخت موشک‌های بالستیک می‌دانند و عنوان می‌کنند که تجربه ۲۵ ساله صنعت دفاعی کشور در عرصه هوافضا در این موشک خلاصه شده است.

همان طور که اشاره شد یکی از ویژگی‌های استثنایی موشک قیام که در نمونه‌های دیگر موشک ایرانی تا کنون دیده نشده عدم اتکا به بالک‌های انتهای بدنه برای ایجاد پایداری در طی پرواز است.

این موشک مزیت‌هایی از جمله کاهش وزن و بازتاب راداری دارد که این ویژگی‌ها ذخیره و انبارداری آن را نیز ساده‌تر می‌کند، این ویژگی به واسطه دستیابی به فناوری تأمین پایداری و کنترل موشک باعث کنترل رانش در خروجی موتور و کاهش قابل توجه عوامل بروز خطا در این موشک می‌شود، که علاوه بر افزایش سرعت، قابلیت پرتاب موشک از انواع لانچر‌های خاص را به آن می‌دهد.

با توجه به جدید بودن این موشک احتمالاً از فناوری‌های پیشرفته و سامانه‌های تمام دیجیتال در بخش‌های الکترونیکی آن استفاده شده، همچنین سرعت آماده سازی و شلیک موشک قیام، یکی دیگر از ویژگی‌های مهم آن است.

موشک بالستیک قیام دارای بردی برابر با ۸۰۰ کیلومتر است که می‌تواند کلاهکی به جرم ۷۴۶ کیلو گرم را با خود حمل کند.

از ویژگی‌های بارز موشک قیام این است که احتمال ردیابی، شناسایی و مورد اصابت قرار گرفتن آن توسط سیستم‌های ضد موشک (مانند پاتریوت، ارو و ...) به علت سرعت بالا هنگام پرتاب، چرخشی شدن، استفاده از آلیاژ خاص و جذب امواج رادار و به احتمال زیاد استفاده از کلاهک ۳ تکه MIRV به شدت کاهش یافته است.

نام:
ایمیل:
* نظر: