tr_tnav tl_tnav
کد خبر: ۱۹۷۲
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۵:۱۴
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:
طرح‌های انتقـــال آب بهشت‌آباد، کوهرنگ 3 و سبزکوه و... فاقد مجوزهای زیست‌محیطی هستند و بر‌اساس قانون داشتن ارزیابی‌های زیست‌محیطی برای انجام پروژه‌های بزرگ الزامی است و بدون آن ردیف بودجه برای اجرای آنها درنظر گرفته نخواهد شد.
به گزارش هماپرس به نقل از روزنامه ایران، سازمان محیط زیست و دولت یازدهم تاکنون مجوزی برای برداشت و انتقال آب از سرشاخه‌های کارون صادر نکرده است و نقل‌قول‌ها و مطالبی که در‌خصوص اجرای این طرح‌ها بیان می‌شود، برای دور شدن از فضای کارشناسی است

در حال حاضر استان خوزستان با مجموعه‌ای از مشکلات ریز و درشت زیست محیطی دست به گریبان است که خشک شدن تالاب‌ها، رودخانه‌ها، کاهش رطوبت خاک، سد گتوند و وقوع پدیده ریزگردها از جمله مهم‌ترین آنها است، مسائلی که زندگی را به کام مردمان جلگه خوزستان تلخ کرده و برای حل آنها نیاز به عزم ملی و توجه دولت بشدت احساس می‌شود. به همین روی دکتر معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور به مناسبت روز جهانی تالاب‌ها برای هشتمین بار به استان خوزستان سفر کرد تا بار دیگر از نزدیک به بررسی مشکلات محیط زیستی استان بپردازد.معصومه ابتکار در‌خصوص آبگیری تالاب هورالعظیم گفت: متأسفانه تالاب هورالعظیم به دلیل جاده‌کشی و فعالیت‌های وزارت نفت برای حفاری و استخراج نفت کاملاً خشک شده بود که با پیگیری‌های دولت و بارندگی‌هایی که سال قبل داشتیم، توانستیم حدود 70 درصد تالاب را آبگیری کنیم. وی افزود: خوشبختانه در حال حاضر آب وارد تالاب می‌شود و نسبت به گذشته شرایط بهتری داریم، اما لازم است حقابه تالاب‌ها درنظر گرفته شود چرا که تالاب‌ها علاوه بر تأمین معیشت مردم منطقه، از لحاظ اقتصادی و محیط زیستی نیز بسیار حائز اهمیت هستند. ابتکار همچنین با اشاره به طرح انتقال آب شیرین از رودخانه کارون به تالاب شادگان نیز گفت: طبق هماهنگی‌های صورت گرفته با سازمان آب و برق استان خوزستان بناست در فصولی که شرکت توسعه کشت و صنعت نیشکر زهاب ندارد، آب شیرین از کارون به وسیله پمپاژ وارد تالاب شادگان شود. ابتکار افزود: سال قبل 90 میلیون متر‌مکعب آب از کارون به تالاب شادگان منتقل شده است که این رقم در سال جاری به 120 میلیون متر مکعب افزایش خواهد یافت و تمام تلاش‌مان را برای تأمین حقابه و احیای تالاب شادگان به کار خواهیم بست.رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به کاهش 60 تا 70درصدی میزان بارندگی در استان خوزستان اشاره کرد و گفت: با کاهش میزان بارندگی و افزایش دما، در آینده شرایط سختی را پیش‌رو خواهیم داشت و متأسفانه رودخانه‌ها و تالاب‌های استان خوزستان بشدت تحت تأثیر تغییرات اقلیمی، سدسازی‌ها و طرح‌های انتقال آب قرار گرفته‌اند، پس لازم است با مصرف بهینه و اصلاح الگوی کشاورزی در سراسر کشور در حفظ منابع آب دقت نظر بیشتری داشته باشیم.
ابتکار در‌خصوص اجرای طرح 500 هزار هکتاری کشاورزی مقام معظم رهبری اظهار کرد: این طرح، پروژه مهمی است که سبب افزایش میزان تولید محصولات کشاورزی و اشتغالزایی در استان خوزستان می‌شود ولی لازم است که این پروژه ارزیابی زیست‌محیطی داشته باشد، چرا که در غیر این صورت در آینده‌ای نه چندان دور شاهد تبعات و آثار منفی طرح 500 هزار هکتاری بر رودخانه کارون و تالاب‌های استان خوزستان خواهیم بود.
وی در ادامه درباره وقوع پدیده ریزگردها گفت: منشأ بخشی از گرد و غبارهای استان خوزستان داخلی است و دلیل آن ساخت سدهایی است که بدون داشتن ارزیابی‌های زیست‌محیطی ساخته شده‌اند و ساخت آنها سبب خشکی بسیاری از زمین‌ها، تالاب‌ها و رودخانه‌های استان شده است.رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به طرح‌های انتقال آب از سرشاخه‌های کارون بزرگ گفت: طرح‌های انتقال آب بهشت‌آباد، کوهرنگ 3 و سبزکوه و... فاقد مجوزهای زیست‌محیطی هستند و بر‌اساس قانون داشتن ارزیابی‌های زیست‌محیطی برای انجام پروژه‌های بزرگ الزامی است و بدون آن ردیف بودجه برای اجرای آنها درنظر گرفته نخواهد شد. ابتکار ادامه داد: سازمان محیط زیست و دولت یازدهم تاکنون مجوزی برای برداشت و انتقال آب از سرشاخه‌های کارون صادر نکرده است و نقل‌قول‌ها و مطالبی که در‌خصوص اجرای این طرح‌ها بیان می‌شود، برای دور شدن از فضای کارشناسی است، ولی هیچ پروژه‌ای بدون ارزیابی‌های زیست‌محیطی امکان اجرا ندارد. وی افزود: تمامی مسائل و مشکلات رودخانه کارون بررسی شده‌اند و طرح احیای این رودخانه در دستور کار شورای عالی آب قرار گرفته است.
دکتر ابتکار همچنین در‌خصوص ساخت سد گتوند و آبگیری آن نیز افزود: متأسفانه با یک دستور سیاسی و با وجود مخالفت سازمان حفاظت محیط زیست، سد گتوند آبگیری شد و این سد مشکلات بسیاری را برای منابع آب و مردم استان خوزستان به وجود آورده است. وی در پایان گفت: یک تیم کارشناسی ویژه جهت بررسی مشکلات سد گتوند تشکیل شده است و پس از تکمیل مطالعات 3 گزینه مطرح شد که هیچ‌کدام درصد اطمینان کافی برای تصمیم‌گیری نهایی را نداشتند و بنا شد به طور موقت مدیریت مخزن صورت گیرد و به طور مستمر میزان آلودگی‌ها سنجش و بر‌اساس آن چاره‌اندیشی شود.سلامت نیوز: طرح های انتقال آب کارون مجوز زیست محیطی ندارد
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar tl_sar
آخرین اخبار